Visoka tehnologija u arhitekturi

Moderna hi-tech kao sinteza arhitekture i znanosti

Moderna hi-tech kao sinteza arhitekture i znanosti

Stan se u stilu “hi-tech” pretvara u svemirski brod – metalna površina, velika plastičnost, sada posjeduje, namješteno Maybutny. High-tech stil u kuhinji – točnost, stil, funkcionalnost, poza, zbroj, ljepota.

Hi-tech: moderan stil u arhitekturi i dizajnu interijera

Hi-tech: moderan stil u arhitekturi i dizajnu interijera

Visokotehnološka arhitektura svoje korijene ima u Velikoj Britaniji od oko 70-ih. On  je došao zamijeniti modernizam i počeo aktivno manifestirati od 1980. Od modernizma je zadržao pragmatizam, složenu jednostavnost dizajna i obradivosti.

Hi-tech u arhitekturi: umjetnost i visoke tehnologije

Rogers je dobitnik carske nagrade. Dobitnik je Pritzkerove nagrade koja je u društvu analogna Nobelovoj nagradi. Svake godine pošaljite je za dostignuća na polju arhitekture. Pored toga, slavni arhitekt nagrađen je Legijom časti, a kraljica Engleske dodijelila mu je titulu baruna.

 Pozadinske i stilske značajke

Pozadinske i stilske značajke

High-tech u mnogim aspektima nastavlja tradiciju avangarde, konstruktivizma i funkcionalizma sa željom da afirmiraju ljepotu inženjerskih građevina, uvedu moderne materijale, stave funkcionalnost zgrada na prvo mjesto i ne koriste bilo kakvu vrstu uređenja. Sam pojam prevodi se kao “visoka tehnologija”. Apstraktni geometrijski oblici zgrada često odjekuju s slikama suvremene tehnologije. Taj dojam pojačavaju materijali – srebrni metal, staklo.

Kako dobivate kontrolu nad rekonstrukcijom Central Deli do Khreschatyka na KMDA?

Kako dobivate kontrolu nad rekonstrukcijom Central Deli do Khreschatyka na KMDA?

Najpopularnija boja karakteristična za visokotehnološki stil u arhitekturi je srebro, s metalnim tonom. Također, najvažnija značajka zgrade dizajnirane i izgrađene u skladu sa stilskim zahtjevima je da tehnički detalji nisu skriveni ili maskirani. Ventilacijski sustav, stepenice i osovine dizala izvode se izvan zgrada, ukrašeni ili obojeni drugim bojama. Tako tehnološki dizajni postaju svojevrsni ukras moderne zgrade.

Kuće visoke tehnologije - projekti i izgradnja

Kuće visoke tehnologije – projekti i izgradnja

Hi-tech se smatra nasljednikom brutalnosti. U oba se smjera postavljaju elementi nosive, ogradne, pomoćne konstrukcije. Ali ako su se brutalisti ograničili samo na svojstva betona i pokazali samo podne ploče, tada su građevinske tehnologije kasnih 70-ih omogućile kontinuirano fasadno staklo, modularne komunikacije, a izumljeni šuplji čelični profil povećane čvrstoće otvorio je nove vidike u pogledu arhitektonskih zadataka.

Hi-tech u arhitekturi: opće konceptualne značajke

Hi-tech u arhitekturi: opće konceptualne značajke

Važnost osovine u svjetskoj arhitekturi, modernizam je zauzimao od 1918. do 1975. Stil se odražava na urbane trendove širom svijeta. Glavna točka modernizma je naglasak na funkcionalnosti. Moto Art Nouveau bile su riječi poznatog arhitekta iz Chicaga L. Sullivana – “forma uvijek slijedi funkciju”. Zgrada Art Nouveau smatra se apstraktnim djelom, a sve se vrste ukrasnih elemenata smatraju funkcionalno nerazumnim i odbačenim.

Renzo Klavir - osnivač visokotehnološke arhitekture

Renzo Klavir – osnivač visokotehnološke arhitekture

Smatra se da se pravac pojavio 60-ih godina prošlog stoljeća (rano razdoblje), a u modernom, konačnom obliku formiran je sredinom 70-ih. Ali postoji mišljenje da su prvi principi bili mnogo ranije, sredinom XIX. Dokaz tome je Kristalna palača ruke majstora Paxtona. Ova tehnologija predstavljena je na prvoj londonskoj izložbi 1851. godine. Svjetski poznati Eiffelov toranj, sagrađen krajem 19. stoljeća, također se naziva i visokotehnološkim arhitektonskim stilom.

Primjeri visokotehnološke arhitekture. Moderni pravac

Primjeri visokotehnološke arhitekture. Moderni pravac

Visokotehnološki arhitektonski stil prije svega je apsolutna funkcionalnost zgrada, naglašena jasnoćom prostornih rješenja i lakoćom gradnje. Glavni materijali su staklo u svim njegovim oblicima, metal i plastika.

U povijesnim dijelovima Lavova izgradili smo visokotehnološki stil, uništit ću arhitekturu

U povijesnim dijelovima Lavova izgradili smo visokotehnološki stil, uništit ću arhitekturu

Budivnystvo u ulici Ivana Franka u Lavovu distribuirano je 2007. godine. Prekinuvši projekt, uzeo sam Danila Shvetsa, skandalozno vidomogoga u đavolskom arhitektu Volodimiru Shvetsyu, izgradio nešto istodobno u sličnom stilu Ukrsotsbank.

Visokotehnološki stil u arhitekturi – Prezentacija

U početku se stil izražavao u oblicima arhitekture. To se očitovalo u neobičnosti kuća neobičnih oblika s komunikacijskim elementima izloženim na pročeljima: metalnim konstrukcijama, učvršćenjima, stepenicama, zakovicama i slično. Takve konstrukcije koriste spuštene i membranske stropove, montirane na tanke kabele.