Unutrašnjost 50-ih godina SSSR-a

Sovjetski stil u unutrašnjosti +75 primjera fotografija

Sovjetski stil u unutrašnjosti +75 primjera fotografija

Stav suvremenika prema unutrašnjosti sovjetske ere ne može se nazvati nedvosmislenim. Postoje apartmani s ormarićima, foteljama, podnim svjetiljkama razdoblja SSSR-a. U nekima izazivaju odbacivanje, u drugima tople nostalgične osjećaje.

Građevinska tvrtka Akfen | akfengroup_main.ru

Građevinska tvrtka Akfen | akfengroup_main.ru

U prvim godinama nakon promjene vlasti s carske na sovjetsku, ljudi nisu imali vremena za ponovno lijepljenje tapeta i preuređivanje namještaja. Urbanizacija se počela odvijati u velikom broju, a nestašica stanova postala je akutna. No vlasti, nemaju sredstava za izgradnju novih kuća, odlučile su na drugačiji način – pretvoriti nekadašnje bogate kuće buržoazije u hostele, koji se do danas nazivaju “komunalnim stanovima”. Glavna im je značajka bila dostupnost zajedničke kupaonice, kuhinje i hodnika. U svakoj od dnevnih soba ponekad je bilo smješteno 5-7 ljudi.

Preduvjeti za revoluciju u dizajnu, pojavu fenomena popravka europske kvalitete i prvi primjeri autorovog dizajna interijera

Zahvaljujući tome sovjetski namještaj u stilu minimalizma ušao je na pozornicu. Sljedeće razdoblje u kojem se oblikovao novi smjer sovjetskog dizajna namještaja stiglo je do kraja 1950-ih i trajalo do kraja 1970-ih. Nazvali su je i razdoblje “odmrzavanja Hruščova”.

Dizajn namještaja u SSSR-u. Knjiga III. Druga polovica 1950-ih i 1980-ih.  

Dizajn namještaja u SSSR-u. Knjiga III. Druga polovica 1950-ih i 1980-ih.  

Sovjetski minimalizam rođen je u skučenim zidovima Hruščova. Bez obzira na to kako su se rugali tipičnim kućama s pločama ranih šezdesetih, ovo su bili prvi punopravni stanovi nakon komunalnih stanova i kasarna u kojima su u poslijeratnim godinama morali živjeti milijuni sovjetskih građana. Opremanje takvog životnog prostora nije bilo lako. Mnogi komadi namještaja iz Staljinove ere – komoda, ormari za posuđe, police za knjige, kreveti s krevetom s perjem prema dolje – jednostavno nisu stajali u malim sobama.

Najave na zahtjev "SSSR 50-ih" u Rusiji

Najave na zahtjev “SSSR 50-ih” u Rusiji

1955. sovjetska vlada usvojila je revolucionarnu rezoluciju “O uklanjanju viškova u dizajnu i izgradnji”. Zapravo je stao na kraj sovjetskom neoklasicizmu ili, kako se često naziva, staljinističkom carstvu. Pojedinosti arhitekture i unutrašnjosti, koji ne nose funkcionalni značaj, prepoznati su kao rasipništvo, a projekti su se temeljili na načelima utilitarizma i učinkovitosti. Glavni zadatak vlade bio je osigurati ogromnu masu stanovništva zemlje koja živi u starim drvenim kolibama, s individualnim kućama s obiteljskim naseljem.

Kakav je bio interijer 60-ih: sličnosti i razlike između sovjetskih i američkih stanova

Kakav je bio interijer 60-ih: sličnosti i razlike između sovjetskih i američkih stanova

U SAD-u je princip lakoće i nedostatka temeljnosti u interijerima stanova 60-ih bio sličan našem, ali obilje boja i originalnih rješenja uvelike su nas razlikovali. Dizajnerski namještaj pojavio se u mnogim kućama – neobično razrađene fotelje ili neobične sofe inspirirane “kozmičkom temom”. Stoga danas, utjelovljujući 60-ih u modernom interijeru, uzimaju zapadnjački model kao osnovu, svjetliji, veseliji, čudniji.

Oldschool: sovjetski namještaj u modernom interijeru

Oldschool: sovjetski namještaj u modernom interijeru

Kućne predmete prepoznatljivog stila 60-ih doživljavamo kao dio naše obiteljske i obiteljske povijesti. A možda i kao dio političke povijesti. Lagani namještaj u svijetlim bojama, kao i poetske večeri na Veleučilištu, naslovnice časopisa Yunost, filmovi snimljeni po Špalikovim scenarijima na crno-bijelom filmu, atribut su „odmrzavanja“, dijela „mita o svjetlu“. Ali ti predmeti također pripadaju drugoj priči – povijesti dizajna.

Apartmani sovjetske ere, sjetite se kako smo živjeli

Apartmani sovjetske ere, sjetite se kako smo živjeli

“Jednom riječju, nije se moglo uštedjeti”, kažu arhitekti Pavel Železnov i Tatjana Borisova. “Nadalje, zahtjev kupca bio je maksimizirati perspektivne prikaze i osigurati da interijer odjekuje fasadu zgrade.”

Šik u sovjetskom stilu: fotografije elitnih stanova iz vremena SSSR-a

Šik u sovjetskom stilu: fotografije elitnih stanova iz vremena SSSR-a

Devedesete su doba totalne imitacije svega zapadnjačkog. Trgovine i saloni poput Eurofwella, Eurovedri, Eurowindow, Eurostroytorg i drugih Euro-tvrtki koje su nudile (a još uvijek ima i onih koji još uvijek rade) nude robu i usluge „kao u Europi“. Prefiks „euro“ postao je znak nečeg kvalitetnog, elitnog, modernog. Stoga se dobar skupi popravak, koji je odmah utjelovio sve modne trendove zapadnog dizajna interijera (začinjen kineskim građevinskim materijalima), počeo nazivati ​​popravkom europske kvalitete.

Povratak u SSSR: 7 predmeta interijera koji izazivaju nostalgiju

Povratak u SSSR: 7 predmeta interijera koji izazivaju nostalgiju

Moskva se brzo mijenja, prospekti se šire, autoceste probijaju se do rubnih dijelova grada, postavljaju se kameni neboderi, postavljaju se linije metroa. Moskva raste, ojačana idejama radničkog komunizma.

Pejzaž od drveta i stakla 1940-ih i 50-ih godina SSSR-a, kolekcija unutarnje statue

Dizajneri odjeće sjajno su razvili ovu temu. Prvi znak bilo je prikazivanje Andréa Currègea iz 1965. godine. Njegovi su modeli predstavili kozmičku sliku s kratkom frizurom, ravne hlače (samo bijele ili crno-bijele!), Kratke suknje, bijele čizme i naočale s prorezima za oči. Ova odjeća kozmičke budućnosti odmah je postala ekstremna mladenačka moda.