Unutarnji minimalizam

Interijer u stilu minimalizma: 18 originalnih primjera

Interijer u stilu minimalizma: 18 originalnih primjera

Minimalizam je odavno prestao biti super skiciran stil kakav nam se pojavio prije dva desetljeća. Ako je taj minimalizam bio potpuno „oduzimanje“, onda trenutni dopušta sebi puno: taktilno lijepe teksture i veličanstvene teksture poput prirodnog drva, boje i oblika.

Minimalizam u unutrašnjosti: minimalni detalji - maksimalna udobnost

Minimalizam u unutrašnjosti: minimalni detalji – maksimalna udobnost

Njenom nastanku prethodile su tendencije konstruktivizma, koje su osiguravale jasnu i promišljenu organizaciju prostora. Konstruktivizam je zauzvrat postao alternativa Art Nouveauu za koji je karakterističan šik prirodnih materijala, zakrivljene i često masivne linije i ukrašen ukras.

Osnovna načela interijera u minimalizmu

Dizajn interijera u stilu minimalizma stvara vizualni efekt najotvorenijeg, slobodnog, ispunjenog prostora zraka i svjetla. Taj se dojam pojavljuje zbog nedostatka poznatih zidova, pregrada, jasnih granica između prostorija.

Minimalizam u unutrašnjosti. 70 stilskih fotografija

Minimalizam u unutrašnjosti. 70 stilskih fotografija

Pri ukrašavanju soba u stilu minimalizma dopušteno je koristiti prirodne materijale: reljefnu žbuku, ukrasnu ciglu, prirodno drvo i plutu. Obratite pažnju na pozadinu za slikanje ili reljefnu žbuku. Izgledaju vrlo impresivno i ne krše ideju minimalizma.

Minimalizam u unutrašnjosti stana i kuće

Minimalizam u unutrašnjosti stana i kuće

Stil se pojavio u SAD-u sredinom 1960-ih, 20. stoljeća u SAD-u, njegova “eksplozija” dogodila se 70-ih, odražavala je sitost luksuzom karakterističnim za gornju i srednju klasu. Filozofija minimalizma temelji se na načelima kombiniranja elemenata tradicionalne japanske kulture i potreba moderne civilizacije, kombinacije jednostavnosti i funkcionalnosti, kao i prirodnih i visokotehnoloških materijala. Izraz je prvi upotrijebio Walheim. Ipak, moto minimalizma bio je izraz “manje je više”, što se obično pripisuje Ludwigu Miesu van der Roheu.

Zanimljive foto ideje za dizajn interijera u stilu minimalizma

Zanimljive foto ideje za dizajn interijera u stilu minimalizma

Koncept minimalizma nastao je od latinske riječi minimus, što u prijevodu znači najmanji. Odnosno, u unutrašnjosti prostorija koriste najmanju kombinaciju boja, tekstura, oblika i predmeta. Najpopularnija shema boja dizajna u stilu minimalizma je kontrast crne i bijele boje. Najprikladniji oblik je strujnog ili pravokutnog oblika. Najaktuelnija tekstura je sjajna glatka površina.

Minimalizam u unutrašnjosti: opis stila, izbor boje, ukrasa, namještaja i dekora

Minimalizam u unutrašnjosti: opis stila, izbor boje, ukrasa, namještaja i dekora

Upotreba svijetlog modernog dizajna bit će prikladno rješenje za poslovne i dinamične ljude, minimalizam u unutrašnjosti stvorit će atmosferu reda u svemu. Minimalizam je zadržao jednostavnost i istovremeno dinamiku geometrijskih oblika, prirodnost i slobodu.

Stan u minimalizmu: 70 dizajnerskih ideja

Stan u minimalizmu: 70 dizajnerskih ideja

Asketski interijer najbolje je rješenje za ljude koji cijene prostranost i konciznost. Neprekidno okruženje u neutralnim tonovima doprinosi potpunom odmoru i lakoći u svakodnevnim aktivnostima. Čak i najmanji stan u stilu minimalizma izgleda vizualno veći – takav se učinak može postići akromatskom paletom i malim brojem stvari. Kompaktan dizajn štedi resurse i vrijeme, istovremeno osiguravajući maksimalnu praktičnost i udobnost u svakodnevnom životu.

Dizajn stana u stilu minimalizma (52 fotografije)

Dizajn stana u stilu minimalizma (52 fotografije)

Asketski interijer rješenje je za one koji iznad svega cijene prostor i lakonizam. Neprestano okruženje, u kombinaciji s neutralnim tonovima, savršeno pridonosi odmoru i opuštanju. Čak će i odnushka izgledati veće – ovim će se fenomenom postići mali broj objekata i akromatska gama.

Interijer kuće u stilu minimalizma: glavne značajke

Interijer kuće u stilu minimalizma: glavne značajke

 Sve je pravilnog oblika, s glatkom površinom. Ormar ili ormar je najprikladniji. Ako projekt ima toaletni stolić, tada je prethodno odlučeno pitanje s mjesto skladištenja toaletnih potrepština. Zidovi mogu biti ukrašeni futurističkom slikom, jednostavnim pločama, fotografijama ili satovima.

Interijer u stilu minimalizma – najizrazitiji smjer u organizaciji prostora

Minimalizam je najsvjetliji i najkontroverzniji stil druge polovice 20. stoljeća. Vrlo često postoji mišljenje o stilu minimalizma, da je hladan stil koji stvara neugodne, prazne prostore odjeku. Ovo je mišljenje formirano sredinom 90-ih, kada su minimalistički interijeri bili u velikoj modi i vjerovalo se da je hladnije, kvadratnije i jednobojnije – to bolje.