Smjerovi u umjetnosti 18. stoljeća

Stilovi i pravci u ruskom slikarstvu XVIII - XX stoljeća

Stilovi i pravci u ruskom slikarstvu XVIII – XX stoljeća

Broj stilova i uputa je ogroman, ako ne i beskrajan. Nemaju jasne granice, glatko prelaze jedni u druge i u neprestanom su razvoju, miješanju i suprotstavljanju. Zato je često tako teško razlikovati jedno od drugoga. Mnogi stilovi u umjetnosti istodobno koegzistiraju i zbog toga ne postoje „čista“ djela (slike, arhitektura itd.).

Arteked.ru - Obrazovna, kulturna i obrazovna mreža resursa o umjetnosti i kulturi

Arteked.ru – Obrazovna, kulturna i obrazovna mreža resursa o umjetnosti i kulturi

Francuska riječ  rocaille  (lit. – drobljeni kamen) označila je umjetne stijene prekrivene školjkama, koje su od renesanse koristile za izradu fontana i grotla u parkovima.

UKYO-E (japanski umjetnički smjer)

U brzom ritmu umjetnici su prekrili površinu platna velikim energičnim potezima, često pribjegavajući primanju kapanja (prskanje boje ili cijeđenje iz cijevi). Proces stvaranja slike često se odvijao javno: pred publikom je odigran čitav performans u kojem su umjetnikove geste i pokreti igrali istu aktivnu ulogu kao što su tokovi boja padali i prolivali se po platnu.

Glavni smjerovi i stilovi u europskom slikarstvu

Glavni smjerovi i stilovi u europskom slikarstvu

U ocjeni razvoja slikarstva, semantički utjecaj umjetnosti neeuropskih zemalja, za većinu takozvanih prirodnih naroda, postaje sve uporniji. Međutim, njegov se utjecaj očitovao u slikarstvu s obzirom na povijesne i društvene razloge samo u prolazu. Čini mi se da će za bolje razumijevanje geneze slikarstva biti dovoljno ukratko se pozabaviti poviješću razvoja europske umjetnosti i slikarstva. Razvoj umjetnosti i slikarstva u Europi odvijao se u određenim koracima, koje nazivamo vizualnim žanrovima, trendovima ili stilovima.

11. 1. Barok i klasicizam u umjetnosti modernog vremena

11. 1. Barok i klasicizam u umjetnosti modernog vremena

XVII stoljeće – prvo moderno stoljeće. Suština stadijalne promjene koja je pretrpjela: prijelaz s tisućljeća patrijarhalnog bića i tradicijski oblici kulture koji su mu odgovarali na razdoblje formiranja buržoaske ere. XVII stoljeće kao rana faza ovog pokreta. Očuvanje tijekom prvog stoljeća New Agea od izuzetnog značaja prostornih oblika stvaralaštva.

Modernizam (od francuskog. Moderne moderni)

Modernizam (od francuskog. Moderne moderni)

Barok, koji gravitira svečanom “velikom stilu”, istodobno je odražavao progresivne ideje o složenosti, raznolikosti, varijabilnosti svijeta. Sljedbenici ovog stila okolnu su stvarnost doživljavali kao svojevrsno kozmičko jedinstvo, snažan element koji ujedinjuje nebo i zemlju, bogove i ljude te je u stalnom pokretu i promjeni.

Stilovi i pravci u vizualnoj umjetnosti

Stilovi i pravci u vizualnoj umjetnosti

Slijedeći nadrealizam, apstraktni ekspresionizam nastavio je “oslobađati” umjetnost od bilo kakve kontrole uma i logičkih zakona postavljajući kao svoj cilj spontani izraz umjetnikova unutarnjeg svijeta, njegove podsvijesti u kaotičnim, apstraktnim oblicima i uzevši za svoj glavni kreativni princip spontano, automatsko nanošenje boja na platno, nastaju isključivo pod utjecajem mentalnih i emocionalnih stanja.

Smjer u umjetnosti: traženje riječi po maski i definiciji

Smjer u umjetnosti: traženje riječi po maski i definiciji

vrsta ukrasne umjetnosti, tehnika izrade proizvoda od cijele niti crtanjem petlji koje se isprepliću u uzdužnom i poprečnom smjeru tvoreći platno

Prezentacija: "Likovna umjetnost 18-20 stoljeća"

Prezentacija: “Likovna umjetnost 18-20 stoljeća”

Umjetnost zapadnoeuropskih zemalja s kraja XVIII. Tri glavna umjetnička smjera koja su postojala u zapadnoeuropskoj umjetnosti u prvoj polovici 19. stoljeća – klasicizam, romantizam i realizam – s dovoljno su jasnosti u umjetničkom životu europskih zemalja od kraja 18. stoljeća.

CodyCross Ideološki pravac u umjetnosti s kraja XVIII

CodyCross Ideološki pravac u umjetnosti s kraja XVIII

Rogalsky S. V. Ruska slika 18. stoljeća u istraživanju A. Benoita // Bilten sa Sveučilišta u Sankt Peterburgu, serija „Povijest. Lingvistike. Književna kritika ”, broj 1. – SPb., 1993, – S. 21-29. (0,8 str. L.). Benoit-Rogalsky S. V. XVIII stoljeće u ruskoj umjetničkoj kulturi i faze njezina proučavanja / University of St. Petersburg, St. Petersburg, 1993. Dep. u INION RAS, – broj 48492 od 17.09.93. (0,5 str.). Benoit-Rogalsky S. V. Kreativnost arhitekta Charlesa Camerona u studiji V. Taleporovskog // Bilten Sveučilišta u Sankt Peterburgu, serija „Povijest. Lingvistike. Književna kritika “, izdanje IV. – SPb., 1993. (0,5 str. L.).

Francuska umjetnost 18. stoljeća. Realni smjer u slikarstvu.

Građa na ovoj stranici sakupljana je iz otvorenih izvora i knjižnica. Nisu provjereni relevantnost i istinitost, mogu izraziti privatno mišljenje različitih autora i protiviti se trenutnoj verziji priče koju su vam učili u obrazovnim ustanovama. Svaku njihovu upotrebu koristite na vlastiti rizik.