Seljačka koliba iznutra

Ruska koliba, njezino ukrašavanje i kućni pribor

Ruska koliba, njezino ukrašavanje i kućni pribor

Izba je bio glavni stambeni prostor ruske kuće. Njegov se interijer odlikovao strogim, davno utvrđenim formama, jednostavnošću i prikladnim rasporedom predmeta. Njegovi zidovi, strop i pod, obično obojeni ili lijepljeni, imali su ugodnu toplu boju drva, svjetlost u novim kućama, tamnu u starim.

MUDRACIJE, TAJNICE I TAJNICE RUSKE KUĆE

MUDRACIJE, TAJNICE I TAJNICE RUSKE KUĆE

U ruskoj kolibi uvijek je bio crveni kutak dijagonalno od peći, gdje možemo vidjeti ikone, Bibliju, molitvenike, slike predaka – one predmete koji su dobili najveću kulturnu vrijednost. Crveni kutak je sveto mjesto u kući, što je naglašeno i njegovim nazivom: crveni – lijep, svečan, svečan. Čitav život bio je usredotočen na crveni (stariji, počasni, božanski) kut. Ovdje su imali objed, molili se, blagoslivljali, nasloni kreveta okrenuti su prema crvenom uglu. Ovdje je izvedena većina rituala povezanih s rođenjem, svadbom, sprovodima.

Seljački život: stanovanje i gospodarske zgrade

Svaki je praznik imao svoj program obilježen tradicijom. Središnja točka velikih i malih blagdana bio je blagdan koji potječe od poganskih žrtvovanja, kada je obavljao sakralne funkcije. Kristijanizacijom blagdan je dobio simbolično vjersko značenje,

Fotografije ruskih drvenih kuća. Ruska koliba.

Fotografije ruskih drvenih kuća. Ruska koliba.

Koliba u obliku drvene kućice od sanduka različitih konfiguracija tradicionalno je rusko prebivalište za selo. Tradicija kolibe datira od zemljanih stanova i kuća s zemljanim zidovima iz kojih su se čisto drvene kućice od trupaca počele uzdizati bez vanjske izolacije.

Mudrost, tajne i tajne ruske kolibe

Mudrost, tajne i tajne ruske kolibe

U XIX stoljeću najčešći plan ruske kolibe uključivao je dnevni boravak (kolibu), nadstrešnicu i sanduk. Glavna soba bila je koliba – grijani dnevni boravak kvadratnog ili pravokutnog oblika. Sanduk, koji je preko nadstrešnice bio povezan s kolibom, djelovao je kao ostava. Zauzvrat je nadstrešnica bila pomoćna prostorija. Nikad nisu grijani, pa su se ljeti mogli koristiti kao stambeni prostori. Među siromašnima rasprostranjen je dvokatni raspored kolibe, koji se sastojao od kolibe i nadstrešnice.

Prezentacija o temi

Prezentacija na temu “Seljačka koliba” (4. razred)

Tradicije strukture seljačke kolibe vrlo su drevne. Zašto su kolibe uvijek bile drvene? Jer je bilo vrlo malo prirodnog kamena za gradnju, ali bilo je potrebno negdje živjeti, pa je od drveta izrađen čelik. Veliki i okrugli trupci su odabrani i povezani u četverokut. Najzanimljivije je da je svaki okrug imao svoju izgradnju.

RUSKA IZBA - TRADICIJE I PREDSTAVNIK

RUSKA IZBA – TRADICIJE I PREDSTAVNIK

2. Bozhenov P.I. Tehnologija autoklavnih materijala: udžbenik. priručnik za studente upisane na specijalnost “Proizvodnja građevinskih proizvoda i građevina”. L .: Stroyizdat, Lenjingrad. Odjel, 1978. 368 str.

Na temu: metodološki razvoj, prezentacije i sažeci

Na temu: metodološki razvoj, prezentacije i sažeci

Od velike važnosti za kuću su bili prozori. Bili su namijenjeni dnevnoj svjetlosti. Prozori su bili mali i izrađeni od prirodnog drva. Dva ili tri prozora prorezala su se u kolibu, a jedan prozor gledao je na dvorište. Prije toga prozori su bili prekriveni mjehurićima od bika ili bika, nisu se otvarali, kuću su prozračivali kroz vrata ili otvoreni dimnjak.

Prezentacija na temu:

Prezentacija na temu: “Koliba za ruski mirista – SYMBOL R USI” Brvnara – nalik Pushkinovoj poeziji, sjajna, pristojno jednostavna, sve je prepuno unutarnjeg sjaja, koji. ” – Prijepis:

Podrijetlo riječi “koliba” nije jasno, ali raširi se mišljenje da je to modificirana staroslavenska ” sudbina “. U životopisima se izvor topline naziva grijana brvnara. M. Krasovsky bio je istog mišljenja. Međutim, u ostalim slavenskim jezicima (češkom, poljskom, slovačkom) riječ “koliba” definira prostor za pohranu imovine i hrane, tj. bez ognjišta ili peći.

Drevna ruska koliba iznutra. Svijet ruske kolibe

Drevna ruska koliba iznutra. Svijet ruske kolibe

Vrata sjedala uvijek su se otvarala u nadstrešnici. To je povećalo prostor tople kolibe. Oblik samih vrata približio se kvadratu (140-150 cm X 100-120 cm). Vrata u selima nisu bila zaključana. Štoviše, seoski etiket dopuštao je bilo kome da uđe bez udarca u kolibu, ali uz obavezan kucanje u bočni prozor ili uz zveckanje pakla na trijemu.

Stara ruska peć u seljačkoj kolibi. Unutarnji raspored ruske kolibe

Općenito je poznato da se za životinje koje su najprihvatljivije za okoliš i pogodne za ljudske domove može graditi samo od drveta. Drvo je najstariji građevinski materijal koji nam je dao najnapredniji laboratorij na Zemlji – Priroda.