Primjeri akademske glazbe

15-minutni vodič: akademska glazba za početnike

15-minutni vodič: akademska glazba za početnike

Općenito, dobar način razumijevanja glazbe je slušanje različitih izvedbi iste stvari. Na primjer, slušajte u redu Ground in With Minor Purcell u izvedbi sjajnog svirača čembala Wanda Landowski, Gustav Leonhard, a zatim klavirske aranžmane Nikita Mndoyants, Vadim Kholodenko i Anton Batagov.

Kojih je deset djela klasične akademske glazbe koje morate prvo slušati i što znate o njima?

Kojih je deset djela klasične akademske glazbe koje morate prvo slušati i što znate o njima?

Jedan njemački muzikolog rekao je da se glazba može podijeliti u dvije vrste: narativnu, tj. Glazbu koja govori, i glazbu poput skulpture, koja se može uroniti u meditaciju. Gotovo svaki klasični minimalizam, poput La Monte Yang-a ili Steve Reicha, glazba je koja pogoduje meditaciji. Odbijanje linearne dramske umjetnosti dio je velikog puta američke kulture, dio njezinog odbacivanja eurocentrizma nakon Drugog svjetskog rata.

Što trebate znati o modernoj akademskoj glazbi da zvuči kao kultivirana osoba

Preteča moderne glazbe je modernizam , ali to je prilično nejasan pojam: uključuje pokojne romantičare (Scriabin), i impresioniste (Satie), i same avangarde (francuski “Six”). Usput, posljednja glazbena asocijacija je slučaj kada se Europa ponovila za nama, a ne obrnuto. U Francuskoj su skladatelji Moćne šake (Balakirev, Mussorgsky, Borodin, Rimsky-Korsakov, Cui) nazvani “ruskom petorkom”. Po analogiji, drugovi su sebe nazivali “francuskom šestorkom”.

Problemu kontra kretanja masovne i akademske glazbe u uvjetima suvremenosti

Problemu kontra kretanja masovne i akademske glazbe u uvjetima suvremenosti

Aleksandar Čajkovski : Pa, u stvari, s jedne strane, rekao bih to, a ovo je, a s druge strane je pogled u budućnost. Jer veliki umjetnik i dalje želi uvijek izmišljati nešto novo i novo. I s treće strane, to se radi za javnost, tako da javnost sluša. Bilo koji skladatelj želi ugoditi ovoj publici. To je prirodno.

Klasična glazba u neobičnim uvjetima (sistematizacija koncertnih oblika)

Klasična glazba u neobičnim uvjetima (sistematizacija koncertnih oblika)

Glazbena i izvedbena praksa posljednjih desetljeća upućuje na to da pojam „koncerta“ zahtijeva ponovno promišljanje. Oblici prezentacije glazbene klasike sve više i više uporno pokazuju spoj znakova akademske i neakademske tradicije. U takvoj situaciji djela velikih majstora padaju u novo okruženje, obdarena su novim kvalitetama i oblikuju nove oblike opažanja. Ovaj članak prikazuje pokušaj sistematizacije najupečatljivijih pojava moderne koncertne prakse.

U Moskvi je sažeto natjecanje skladatelja "Prokofjevsko vrijeme"

U Moskvi je sažeto natjecanje skladatelja “Prokofjevsko vrijeme”

– Da, planirane su dvije svjetske premijere: koncert za violinu i orkestar i triptih “Zdravo, Moskva!” Dijelovi triptiha nazivaju se „Ptice iznad Kremlja“, „Vlak Kazan-Moskva“ i „Moskva, zvona zvone“.

XX. STOLJEĆE U GLAZBI KAO ERA STILNOG PLURALIZMA

XX. STOLJEĆE U GLAZBI KAO ERA STILNOG PLURALIZMA

Ako je neko od navedenih načela izostalo ili nije bilo dovoljno jasno izraženo, razgovor je uvijek počeo da se ovaj fenomen u cjelini ili ovaj specifični primjer ne može nazvati glazbom, glazbenim djelom u tradicionalnom smislu. Navest ću primjere.

Vladimir Rannev: "Vidimo gomilu odvratnih sranja u uglednim dvoranama"

Vladimir Rannev: “Vidimo gomilu odvratnih sranja u uglednim dvoranama”

Jedan od nastavnika operne laboratorije KazanOperaLab, koja je započela u Kazanju, bio je skladatelj Vladimir Rannev, koji ima ozbiljne rezultate rada i u Rusiji i u Europi. BUSINESS Online razgovarao je s Rannevom, koji je nedavno upriličio vlastitu operu Proza u Stanislavskom elektroteatru, o mjestu moderne akademske glazbe u industriji lijepog, uništavanju hijerarhije i ocjena uspjeha skladatelja, kao i talentiranim ljudima koji su izgubili osjećaj za stvarnost.

Akademska glazba postavlja rekorde na Internetu

Akademska glazba postavlja rekorde na Internetu

Simfonije, sonate, opere – što je to, jučerašnja glazba, koja ne vrijedi gubiti dragocjeno vrijeme, aktivnost za elitu ili je to neki životni izvor koji promiče duhovno rađanje i osobni rast, nezamjenjiv za sve u svakom trenutku?

Aleksej Barabanov. Festivali klasične glazbe u kulturnoj politici Rusije

Aleksej Barabanov. Festivali klasične glazbe u kulturnoj politici Rusije

Festival je jedan od najstarijih tipova masovnih festivala koji je od početka 18. stoljeća dobio specifična obilježja karakteristična za njegove moderne oblike. Prvi glazbeni festivali održani su u Engleskoj. To su bili zborovski festivali, čija je osnova bila crkvena glazba. Tada je festivalski pokret dobio aktivni impuls razvoja: već u drugoj polovici 18. stoljeća u Europi, uglavnom u Njemačkoj, gdje su se počeli oblikovati razni glazbeni festivali, od kojih neki već imaju bogatu povijest i još se održavaju.

UMJETNOST NE MORA DA SE WEAPONISE: ATONALNA GLAZBA I NJEGOV UTICAJ NA MOZAK

Ovog ljeta njemačka željeznička kompanija Deutsche Bahn objavila je da planira očistiti stanice beskućnika, dilera droge i drugih neželjenih građana koristeći atonalnu glazbu. Željeli su pokrenuti eksperiment na stanici Hermannstrasse, koja je poznata po stalnoj prisutnosti takvih likova. Proračun je bio da će atonalna glazba izazvati osjećaj anksioznosti među putnicima, što bi ih spriječilo da preduzmu nezakonite radnje ili dugo zadržavaju na platformi. Nešto slično.