Opis seljačke kolibe iz 19. stoljeća

Ruska koliba, njezino ukrašavanje i kućni pribor

Ruska koliba, njezino ukrašavanje i kućni pribor

Stambeni dio seljačke kuće s kraja XIX – početka XX stoljeća. sastojao se od stambenih i pomoćnih prostorija. Stambene kuće bile su kolibe, gornje sobe, u domovima prosperitetnih seljaka – hodnici, male svjetiljke. Do pomoćnih prostorija su ostave, ormari, nadstrešnica, potkrovlje. Glavna značajka uređenja stambenog dijela seljačke kuće bila je njegova tradicija: svaka je soba imala svoje funkcije, koje su određivale značajke njihovog okruženja i sastav posuđa. No, kao odgovor na stil života i hitne potrebe stanovnika kuće, nisu ostale potpuno nepromijenjene.

Opis vani ruske kolibe - ruska koliba - slavenska kultura

Opis vani ruske kolibe – ruska koliba – slavenska kultura

U samu kolibu vodila su niska jednokrilna vrata, isklesana iz dvije ili tri široke ploče od punog drveta (uglavnom hrasta). Vrata su bila umetnuta u palubu vrata koja se sastojala od dva debla hrastova bloka (jamb), vrhova (gornji trupac) i visokog praga.

Prezentacija na temu “Seljačka koliba” (4. razred)

– Dečki, ako nas okružuje moderni interijer, i kod kuće i na javnim mjestima, onda je sa starim interijerom mnogo složenije. Gdje, prema vašem mišljenju, možete saznati drevnu unutrašnjost 21. stoljeća? ( u umjetničkim djelima, na platnima umjetnika, u kinu, na fotografijama, u muzejima )

MUDRACIJE, TAJNICE I TAJNICE RUSKE KUĆE

MUDRACIJE, TAJNICE I TAJNICE RUSKE KUĆE

Sažetak: Razmatra se stanje glavnih sastavnica svakodnevne kulture ruskog sela s kraja XIX – početka XX stoljeća. Analizira se sadržaj svakodnevne hrane seljaka, svakodnevni životni put mještana, značajke ruralne odjeće i utjecaj urbane mode na nju.

Seljačka svakodnevica (tradicije s kraja XIX - početka XX. Stoljeća)

Seljačka svakodnevica (tradicije s kraja XIX – početka XX. Stoljeća)

Prednja strana imala je šest prozora, prekrivenih bikovim mjehurićima ili nauljiranim papirima. U drugoj polovici 19. stoljeća prozori su počeli ostajati. Paul je legao iz sjeckanog bloka. Obično je bila dvostruka: za zagrijavanje. Od istog bloka postavljen je strop. U sredini je strop počivao na debelom okruglom trupcu – „matrici“.

Seljački život: stanovanje i gospodarske zgrade

Seljački život: stanovanje i gospodarske zgrade

MOSKVA, 12. studenog – RIA News. Zamjenik Zakonodavne skupštine Lenjingradske regije Vladimir Petrov predložio je ministru građevine i stambeno-komunalne djelatnosti Vladimiru Jakuševu u velikim gradovima Rusije da opremi parkove i pustoš za okupaciju …

Unutarnje uređenje kuća s početka XVII - XIX stoljeća

Unutarnje uređenje kuća s početka XVII – XIX stoljeća

Veličinu obične seljačke kuće odredio je Englez R. Johnston, prošavši ubrzo nakon završetka napoleonske invazije 1812. godine, što je bila najveća katastrofa za regiju. U Loshnitici kod Borisova brojao je stotinjak koliba širine 14 stopa (4, 34 m), visine 7 (2, 17 m) i duljine oko 6 m (6,2 m) svaka (Johnston, 1815). Slijedom toga, koliba je bila oko 27 m2. Izuzmemo li iz ovoga prostor koji je zauzimao peć, onda je za jednu osobu u velikoj obitelji bilo malo prostora.

Ruska seljačka koliba kao element kulture ruskog naroda

Ruska seljačka koliba kao element kulture ruskog naroda

Krajem XVIII – početkom XIX stoljeća. u Sibiru se počinju graditi najprikladniji stanovi za lokalnu klimu – „križne“ kuće. Križna kuća, ili „križ“, bila je velika prostorija, unutarnje podijeljena poprečno, s dva glavna zida. Križna kuća imala je i druga značajna obilježja koja su je okarakterizirala kao vrhunac građevinske umjetnosti sibirskih starodobnika.

Fotografije ruskih drvenih kuća. Ruska koliba.

Fotografije ruskih drvenih kuća. Ruska koliba.

Registrirajući se za Comte, pridružujete se desecima tisuća autora, pisaca i čitatelja, teoretičara i praktičara, profesionalaca i amatera. Dobivate priliku dijeliti svoje ideje, misli, maštarije s ogromnom publikom. Uostalom, dobar članak zaslužuje i veliku publiku.

Na temu: metodološki razvoj, prezentacije i sažeci

Na temu: metodološki razvoj, prezentacije i sažeci

– Pozdrav, dragi momci! Voljeni učitelji ”I cijenjeni, pošteni i pošteni žiri. Imechko je moj Andrey, ali po imenu sam Korikov. Da, došao sam ovdje ne uzalud, ali kako bih zaštitio svoj projekt.

Nadežda Sokolova i Dmitrij Sokolov o muzeju ruske Sjeverne crne kolibe u moskovskoj regiji

Seljaci su ujutro ložili peć. U tri ili četiri sata popodne bilo je jako vruće, a cijelu večer bila je divlja vrućina. Ponekad su usred noći, bježeći od nepodnošljive nečistoće, muškarci iskočili u mraz široko otvorenih grudi, znojenih i isparenih – kako bi ih stavili na hladnoću. Otuda, usput, brojne bolesti, prehlade sa smrtnim ishodom. No ujutro se koliba toliko ustala da su se spavaće brade smrznule do obruba. A budući da je koliba utonula u ne-crnu, svugdje je visjela duga crna crna čađa.