Minimalizam u unutrašnjosti je

Minimalizam u unutrašnjosti: minimalni detalji - maksimalna udobnost

Minimalizam u unutrašnjosti: minimalni detalji – maksimalna udobnost

Njenom nastanku prethodile su tendencije konstruktivizma, koje su osiguravale jasnu i promišljenu organizaciju prostora. Konstruktivizam je zauzvrat postao alternativa Art Nouveauu za koji je karakterističan šik prirodnih materijala, zakrivljene i često masivne linije i ukrašen ukras.

Povijest minimalizma u arhitekturi i dizajnu interijera

Povijest minimalizma u arhitekturi i dizajnu interijera

Minimalistička unutarnja rasvjeta podrazumijeva velike prozore za pristup dnevnoj svjetlosti. Draperije ovdje nisu prikladne, zamjenjuju ih okomitim i vodoravnim sjenilima ili kapcima. Često se koriste svjetiljke sa zaslonom od čistog pamučnog monofona. Skrivena stropna rasvjeta od neonskih i halogenih svjetiljki također je prikladna.

Interijer u stilu minimalizma: 18 originalnih primjera

Stil minimalizma u unutrašnjosti ima svijetle karakteristike. Po takvim se znakovima lako prepoznati. Ovo je uporaba difuzne, meke rasvjete, stalnog osjećaja prostranosti, kuće s najmanje pregradama, velikih prozora.

Minimalizam u unutrašnjosti. 70 stilskih fotografija

Minimalizam u unutrašnjosti. 70 stilskih fotografija

Pri ukrašavanju soba u stilu minimalizma dopušteno je koristiti prirodne materijale: reljefnu žbuku, ukrasnu ciglu, prirodno drvo i plutu. Obratite pažnju na pozadinu za slikanje ili reljefnu žbuku. Izgledaju vrlo impresivno i ne krše ideju minimalizma.

Slobodni prostor, nedostatak viška i osjećaj čistoće - mislite li da je to zasluga dobre domaćice?

Slobodni prostor, nedostatak viška i osjećaj čistoće – mislite li da je to zasluga dobre domaćice?

Stil se pojavio u SAD-u sredinom 1960-ih, 20. stoljeća u SAD-u, njegova “eksplozija” dogodila se 70-ih, odražavala je sitost luksuzom karakterističnim za gornju i srednju klasu. Filozofija minimalizma temelji se na načelima kombiniranja elemenata tradicionalne japanske kulture i potreba moderne civilizacije, kombinacije jednostavnosti i funkcionalnosti, kao i prirodnih i visokotehnoloških materijala. Izraz je prvi upotrijebio Walheim. Ipak, moto minimalizma bio je izraz “manje je više”, što se obično pripisuje Ludwigu Miesu van der Roheu.

Osnovna načela interijera u minimalizmu

Osnovna načela interijera u minimalizmu

Iz daleka su platna F. Stella izgledala potpuno crna, i samo gledajući njih, mogli su otkriti tanke bijele linije koje ravnomjerno ocrtavaju površinu pod različitim kutovima. Kasnije će se ravne linije i crno-bijela gamut čvrsto uklopiti u sve što će biti povezano s minimalističkim dizajnom. Uključujući unutrašnjost.

Minimalizam u unutrašnjosti: 50 primjera modernog dizajna

Minimalizam u unutrašnjosti: 50 primjera modernog dizajna

Minimalizam (engleski minimalizam od lat. Minimus – minimalan) stil je u dizajnu interijera koji karakterizira lakonizam izražajnih sredstava, jednostavnost, točnost i jasnoća kompozicije. Izvori minimalizma leže u konstruktivizmu i funkcionalizmu, prepoznajući superiornost utilitarističkog nad dekorativnim u dizajnu prostora. Minimalizam je najsvjetliji i najkontroverzniji stil druge polovice 20. stoljeća.

Interijer u stilu minimalizma i 6 njegovih principa

Interijer u stilu minimalizma i 6 njegovih principa

Kao glavni elementi idealni su ormari za knjige sa strogim geometrijskim oblicima, stolovi s pravokutnim pultima, niske duboke sofe, niski stolići za kavu i komoda. Sav namještaj u stilu minimalizma prilično je nizak.

Minimalizam u unutrašnjosti: čiste linije i prirodni sklad

Minimalizam u unutrašnjosti: čiste linije i prirodni sklad

Stil minimalizma osvojio je srca inovatora u dizajnu i arhitekturi u kasnim 80-ima. Inspirirani japanskim tradicionalnim dizajnom i zen budizmom, londonski i njujorški arhitekti stvorili su sofisticirani interijer s naglaskom na čistim linijama, prirodnom svjetlu i minimalnom namještaju i dekoru.  

Putujuće svjetlo: nastavite dovoljno

Putujuće svjetlo: nastavite dovoljno

Stvarajući stil minimalizma, trebate napustiti prekomjernu količinu dekora, ali kategorički ne možete tvrditi da je suvišan. Zahvaljujući ugodnim sitnicama i detaljima, minimalistički interijer postaje bogatiji, svjetliji, udobniji, a ujedno i funkcionalniji. Sve pohvale za minimalizam nisu pretjerane, jer je među dizajnerskim projektima u eminentnim časopisima nemoguće pronaći dosadne i monotone interijere stvorene u stilu minimalizma. Jednostavnost i učinkovitost sredstava ovog stila upečatljiva je u svojoj ekspresivnosti, što znači da će upotreba bilo kakvih dodatnih sredstava biti suvišna.

Minimalizam u interijeru: udoban, funkcionalan i lijep

To je načelo utjelovio poznati avangardni arhitekt i pristaša funkcionalizma, Mies van der Rohe, u prvoj polovici 20. stoljeća. Stil minimalizma nastoji uštedjeti umjetnička sredstva za postizanje apsolutnog rezultata. Da biste živjeli u minimalizmu, trebate se puno odreći, ovaj stil nije prikladan za kolekcionare i kolekcionare sitnica, minimalizam započinje unutarnjim asketizmom.