Interijer 20-ih godina SSSR-a

Sovjetski stil u unutrašnjosti +75 primjera fotografija

Vojne operacije na području bivšeg SSSR-a ostavile su trag ne samo u sjećanju ljudi, već i u njihovoj svakodnevici. Nedostatak novca, glad je tjerala ljude da se odreknu viškova, unutrašnjost stanova u poslijeratnom razdoblju bila je više nego skromna.

Sovjetski dizajn u modernoj Rusiji - ruska nacionalna berba (2. dio)

Sovjetski dizajn u modernoj Rusiji – ruska nacionalna berba (2. dio)

Stan u kući iz 1930-ih godina na Velikoj Dmitrovki dugo je bio nestambeni. Korištena je kao reprezentativna zgrada s blindiranim prozorima, zidanim balkonskim vratima, lažnim stropovima, polukružnim zidovima i drugim atributima popravljanja 90-ih.

Dizajn namještaja u SSSR-u. Knjiga II. 1930-te – prva polovica 1950-ih.  

Sada razumijem da su u stanu mojih roditelja bili komadi namještaja i dekor koji su opisani pojmom moderno sredinom stoljeća. Zidovi su pobijeljeni u pastelnim bojama, nije bilo parketa, dasaka od dasaka, stan je imao mnogo mjesta za odlaganje i zbog toga nije izgledao zatrpan. Na zidu nije bilo tepiha, na podu je ležao bugarski svijetli kilim. Ovu estetiku sam upijao od djetinjstva i još uvijek volim. O ovome sam pokušao napisati na forumu IVD svoju publikaciju Virtualni muzej namještaja i dizajna druge polovice 20. stoljeća i razmišljam gdje dalje.

Interijer 70-ih godina SSSR-a - ruski stil. Interijer i život u SSSR-u

Interijer 70-ih godina SSSR-a – ruski stil. Interijer i život u SSSR-u

Bila je sjajna ideja obnoviti stari parket, ostaviti stare prozorske okvire i drvene grede: na taj način kućište ne gubi identitet. Uz to je u kuhinji napravljen novi pod u stilu s početka 20. stoljeća.

Kakav je bio interijer 60-ih: sličnosti i razlike između sovjetskih i američkih stanova

Kakav je bio interijer 60-ih: sličnosti i razlike između sovjetskih i američkih stanova

Zahvaljujući tome sovjetski namještaj u stilu minimalizma ušao je na pozornicu. Sljedeće razdoblje u kojem se oblikovao novi smjer sovjetskog dizajna namještaja stiglo je do kraja 1950-ih i trajalo do kraja 1970-ih. Nazvali su je i razdoblje “odmrzavanja Hruščova”.

Apartmani sovjetske ere, sjetite se kako smo živjeli

Apartmani sovjetske ere, sjetite se kako smo živjeli

Glavni film koji je utjelovio ostvarenje “sovjetskog sna”, kako u javnom tako i u osobnom životu, bio je “Moskva ne vjeruje u suze”, melodrama Vladimira Menshova koja je objavljena u veljači 1980. Povijest transformacije provincijskog studenta i također samohrane majke u uspješnog voditelja, čiji život tek počinje s 40 godina, oduševila je, prema službenim procjenama, više od 80 milijuna filmaša i bezbroj ljubitelja televizije.

Kako odabrati novogodišnje drvce: 4 korisna savjeta

Kako odabrati novogodišnje drvce: 4 korisna savjeta

Prednosti sovjetskog namještaja je i u činjenici da je izrađen od drveta i šperploče, bio je pouzdan, kvalitetan i ekološki prihvatljiv. Nije iznenađujuće da su mnogi predmeti sovjetskog života nakon godina bili tako dobro očuvani. A također je ovaj namještaj bio prostran. Na primjer, zid je služio kao ormar, ormar za knjige i ormar, kao i mini bar, a u isto vrijeme služio je kao TV stalak. Zapravo danas možete pronaći jednako multifunkcionalni komplet namještaja, samo promišljeniji, mobilniji, pa čak i u različitim varijacijama.

Prezentacija na temu:

Prezentacija na temu: “Dizajn u SSSR-u V. Tatlin. Dizajn spomenika-palače Treće internacionale.” – Prijepis:

U humanističkim znanostima danas se sve češće govori o potrebi proučavanja morfologije i karakteristika ljudskog okruženja kao holističke sfere življenja, uzimajući u obzir što više njegovih parametara: materijalnih, funkcionalnih, pragmatičnih, socijalnih, emocionalnih i estetskih.

Keramička pločica u SSSR-u: fotografija stare sovjetske pločice

Keramička pločica u SSSR-u: fotografija stare sovjetske pločice

Restoran Astoria otvorio se u Moskvi svojom bogatom dvoranom prekrivenom štukaturama i zlatnim listovima. Najglasnije večeri održane su na Slavenskom bazaru, gdje je počela obilaziti lokalna inteligencija, koja se dugo sjećala jesetre s gljivama, mesnim mecima i krumpir-prženim jajima u svojim kožama.

Interijer 20-ih godina SSSR-a

„Na djevičanstvu“, „Tselina“, „Poštar je stigao“

Britanski poduzetnik Thomas Cook bio je čovjek koji je u osnovi došao do organiziranog turizma. Fanatičan borac protiv pijanstva, započeo je stvarajući Društvo trezvenosti u svom rodnom gradu Derbshire. Jednom su članovi ovog društva trebali ići na kongres u gradu Loughborough. Čitavu organizaciju preuzeo je Cook – on je novootvorene željeznice do odredišta dovezao do odredišta, a tijekom putovanja zaštitio je i hranio sendviče.

“Vratilo se vrijeme!”: Kako zaraditi novac na nostalgiji za SSSR-om

Za početak razvoja Hodinjskog polja kao zrakoplovnog centra smatra se 17. lipnja 1910., kada je sjedište moskovskog vojnog okruga odlučilo dodijeliti zemljišnu parcelu na Hhodinjskom polju Moskovskom društvu za zrakoplovstvo kako bi stvorio vlastiti aerodrom.