Arhitektura u stilu visoke tehnologije

Moderna hi-tech kao sinteza arhitekture i znanosti

Moderna hi-tech kao sinteza arhitekture i znanosti

Centar Georges Pompidou u Parizu. Izgrađen na temelju inovativnog projekta R. Piyanoa i R. Rogersa, izabranog iz 680 unosa. Konstrukcija, iako ima strogi pravokutni volumen, ali je njegova cjelokupna silueta nejasna. A zbog svih građevinskih, inženjerskih i prometnih sustava koji su postavljeni na pročelju, čini se da je zgrada okrenuta iznutra.

Hi-tech u arhitekturi: umjetnost i visoke tehnologije

Hi-tech u arhitekturi: umjetnost i visoke tehnologije

Ostali jednako važni ideolozi visoke tehnologije su: Norman Foster, Nicholas Grimshaw i James Stirling. Norman Foster dvije je godine studirao na arhitektonskoj školi na Sveučilištu Yale, gdje je stekao magisterij i upoznao Richarda Rogersa.

Hi-tech u arhitekturi: opće konceptualne značajke

Najvažnija stvar koju trebate znati o hi-techu je da hi-tech nije naziv arhitektonskog stila, već epitet. Može se odnositi na konstrukcije u usko povezanim stilovima kasnog modernizma, strukturalnog ekspresionizma, postmodernizma, pa čak i neofuturizma. Kao rezultat, građevine rezultiraju zadržavanjem oblika osnovnog stila, ali i stječu posebne kvalitete zbog kojih publika uzvikuje: “Ovo je hi-tech!”

Novi high-tech stil moderne arhitekture

Novi high-tech stil moderne arhitekture

Postoji mišljenje da su osnovni temelj za nastanak stila bile ideje preuzete iz likovne umjetnosti i znanstvene fantastike. Doista, kad se razmotri bilo koji od projekata o kojima moderna gradnja sada često zaplače , uvijek postoji osjećaj nečeg neobičnog, čudnog, ali krajnje preciznog. Pragmatični prikaz stvari i osebujna elitna arhitektura spojeni su u jedinstvenu cjelinu, tvoreći niz svojstava koja razlikuju visokotehnološke zgrade :

Hi-tech: moderan stil u arhitekturi i dizajnu interijera

Hi-tech: moderan stil u arhitekturi i dizajnu interijera

Smatra se da se pravac pojavio 60-ih godina prošlog stoljeća (rano razdoblje), a u modernom, konačnom obliku formiran je sredinom 70-ih. Ali postoji mišljenje da su prvi principi bili mnogo ranije, sredinom XIX. Dokaz tome je Kristalna palača ruke majstora Paxtona. Ova tehnologija predstavljena je na prvoj londonskoj izložbi 1851. godine. Svjetski poznati Eiffelov toranj, sagrađen krajem 19. stoljeća, također se naziva i visokotehnološkim arhitektonskim stilom.

 Pozadinske i stilske značajke

Pozadinske i stilske značajke

Osnova visokotehnološkog stila bila je privlačnost Le Corbusiera, koja kaže da je arhitektura stroj za stvaranje stambene sfere. I upravo takvi mehanizmi, s Rogers otvorenima za oči “unutarnjeg svijeta”. Njegov stil odlikuje se činjenicom da je većina inženjerskih uređaja predstavljena izvana, dok prostorije unutar ostaju otvorene.

High-tech stil u arhitekturi i unutrašnjosti privatne kuće

High-tech stil u arhitekturi i unutrašnjosti privatne kuće

Malo ljudi misli da pod pojmom high-tech (što doslovno znači kao high-tech stil) postoji više od jednog arhitektonskog stila. Postoji nekoliko usko povezanih područja, objedinjenih osnovnim značajkama, ali s vlastitim posebnim osobinama. Visokotehnološke zgrade, kad god su sagrađene, stvaraju osjećaj blizine budućnosti, kako to znanstvena fantastika zamišlja, a s njima i cijelo čovječanstvo.

Lounge stil u unutrašnjosti kuće ili stana

Lounge stil u unutrašnjosti kuće ili stana

Zgrada na Kosmodamianskom nasipu sagrađena je uz veliku upotrebu stakla. “Kuća” je dobila nagradu “Crystal Daedalus”, čiji je jedan od kriterija zgrada zgrade. 2002. godine, na ceremoniji otvaranja zgrade, predsjednik Vladimir Putin nazvao ju je “prekrasnim kristalnim peharom”.

Hi-tech arhitektura (arhitektura hi-tech)

Hi-tech arhitektura (arhitektura hi-tech)

Hi-tech (eng, hi-tech , od visoke tehnologije – visoka tehnologija) je arhitektonski stil koji prvenstveno koristi napredne tehnologije gradnje i inovativne arhitektonske forme. Ovaj se stil rodio u utroji postmoderne arhitekture 1970-ih, ali je najveću popularnost stekao 1980-ih. Osnivači i najistaknutiji predstavnici ovog trenda mogu se nazvati Richard Rogers, Renzo Piano i Norman Foster.

High-tech stil u arhitekturi: što je to

High-tech stil u arhitekturi: što je to

High tech je jedan od vrhunskih stilova. Sadrži sve najnovije i najzanimljivije koji se danas pojavljuju u svijetu arhitekture i dizajna interijera. Ovo je visokotehnološki, funkcionalan stil koji će odgovarati dinamičnim mladim ljudima koji žive u trendu današnjice. High-tech stil nikada neće postati staromodan, jer uvijek ide u korak s inovativnim idejama našeg vremena.

Visoka tehnologija arhitekture: 18 fotografija i ideja za dizajn

Najpopularnija boja karakteristična za visokotehnološki stil u arhitekturi je srebro, s metalnim tonom. Također, najvažnija značajka zgrade dizajnirane i izgrađene u skladu sa stilskim zahtjevima je da tehnički detalji nisu skriveni ili maskirani. Ventilacijski sustav, stepenice i osovine dizala izvode se izvan zgrada, ukrašeni ili obojeni drugim bojama. Tako tehnološki dizajni postaju svojevrsni ukras moderne zgrade.